Main menu

Systemy nawadniania trawnika

Chyba każdy z nas decydując się na ogród chciałby mieć gęsty, intensywnie zielony trawnik oraz zdrowe rośliny. Istnieje szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które mają Nam w tym pomóc jednakże niezależnie od ich wykonania jeśli nie dostarczymy roślinom optymalnej racji wody to nie uzyskamy oczekiwanego efektu. W naszym klimacie istnieje konieczność regularnego podlewania nasadzeń roślinnych jak i trawnika zwłaszcza podczas lata kiedy to bywają całe upalne tygodnie bez wystąpienia opadów. W zależności od występującego podłoża zapotrzebowanie traw na wodę będzie się różniło. Podłoże gliniaste lepiej magazynuje wodę niż podłoże piaskowo – żwirowe. Z trawnika o takim podłożu może wyparować w ciągu roku nawet 350 litrów wody z każdego metra kwadratowego. Jeżeli dysponujemy małym ogrodem , możemy zdecydować się na ręczne podlewanie za pomocą węża jednakże jest to czynność pracochłonna wymagająca wielkiej sumienności od podlewającego.  Dodatkowo ręczne podlewanie wiąże się z dużymi stratami wody a także brakiem pewności , iż trawnik został równomiernie podlany. Drugim nieco skuteczniejszym rozwiązaniem jest podlewanie za pomocą zraszaczy rozmieszczonych na trawniku. W tym przypadku także należy pamiętać o tym żeby zabieg wykonywać regularnie,dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przemieszczania zraszaczy po obszarze naszego trawnika tak aby woda dotarła do wszystkich rejonów trawnika. Największy problem pojawia się jednak w momencie konieczności wyjazdu kiedy kiedy to nasz trawnik musi radzić sobie sam – licząc na ”łaskę aury”.  W przypadku wystąpienia wysokich temperatur połączonych z brakiem opadów taki kilu dniowy przestój może zniweczyć nasze kilkumiesięczne starania o piękny trawnik.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu automatycznego nawadniania. Istnieje wiele zalet płynących z takiego rozwiązanie.  Jak sama nazwa wskazuje system jest automatyczny (bezobsługowy), wymaga jedynie optymalnego skonfigurowania na etapie realizacji i ewentualnie późniejszych korekt w ustawieniach – sterowniki są zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne w obsłudze więc każdy bez najmniejszych problemów bez trudu w krótkim czasie opanuje jego obsługę.

Coraz popularniejsze stają się sterowniki „wifi” jak chociażby Sterownik Hunter HC601iE który codziennie dostosowuje harmonogram nawadniania na podstawie lokalnych danych pogodowych. Umożliwia on monitorowanie przeszłych, aktualnych oraz prognozowanych temperatur, opadów deszczu, wilgotności i prędkości wiatru. Cała obsługa systemu odbywa się za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu przenośnym wyposażonym w system „Android” bądź dowolnym komputerze. Dzięki temu nawet będąc poza domem nad tym co dzieje się w naszym ogrodzie. Również w przypadku wystąpienia awarii system wysyła nam odpowiednią informację. Brzmi to jak luksus jednakże kosz takiego sterownika to raptem średniej klasy kosiarka z hipermarketu.

Do najważniejszych zalet systemów automatycznego nawadniania można zaliczyć:

  • oszczędność czasu – dokładne ręczne podlewanie kilkuarowego trawnika może zając nawet kilka godzin, biorąc pod uwagę, iż czynność należałoby wykonywać  regularnie, niejednokrotnie codziennie można zaoszczędzić bardzo dużo czasu
  • znaczna oszczędność wody – badania wykazały, iż automatyczne nawadnianie pozwala zaoszczędzić do 50% wody w stosunku do podlewania ręcznego, dzieje się tak ponieważ automatyczne podlewania odbywa się w optymalnych godzinach (wczesny ranek), kiedy ziemia jest najmniej rozgrzana, co za tym idzie najmniej paruje.
  • lepszy rozwój roślin poprzez zoptymalizowanie podlewanie – dostarczenie odpowiedniej racji wody w najlepszych godzinach
  • system jest niewidoczny – dysze wysuwają się jedynie podczas podlewania – dzięki temu na trawniku nie mamy elementów takich jak węże które przeszkadzają np. podczas koszenia
  • komfort podczas nieobecności właściciela – system potrafi na bieżąco analizować warunki pogodowe i dostarcza optymalne dawki wody.

Kolejnym pytaniem, które się nasuwa jest cena takiego systemu – orientacyjne koszt wykonania systemu nawadniania zebrany z szacunkowych cen firm oferujących swoje usługi w internecie wynosi:

Obszar do 500 m2: ok 12-21 zł za 1m2

Obszar 500 – 1000 m2: ok 9-14 zł za 1m2

Obszar 1000 – 2000 m2: ok 7-10 zł za 1m2

Obszar 2000 – 3000 m2: ok 6-8 zł za 1m2

Tak duże widełki biorą się z powodu kilku czynników:

– parametry źródła wody

– układ działki ( łatwiej nawodnić trawnik w prostokącie niż skomplikowane łuczki i meandry oddzielające trawnik od rabat)

– zastosowanie poszczególnych elementów systemu (np. rodzaj sterownika)

Oczywiście firmy oferujące swoje usługi w zakresie nawadniania walczą ze sobą ceną – jednakże nie może odbywać się to kosztem jakości usługi.  Przed podjęciem ostatecznej decyzji czy wybierzemy tą a nie inną ofertę trzeba się dobrze zastanowić. Firma powinna zawsze przedstawić  kosztorysu i projekt ponieważ w swojej pracy zawodowej spotkałem się wielokrotnie z sytuacją gdzie zaproponowała bardzo atrakcyjną cenę a po przejrzeniu projektu okazywał o się, że zamiast koniecznych 35 zraszaczy projekt zawierał 25 i w konsekwencji zamiast pokrycia 70% wynosiło ono 30%. W konsekwencji taki system niestety nie będzie działał prawidłowo (skutecznie).

Nasza firma oferuje bezpłatną konsultacje u klienta. W kolejnym etapie przedstawiamy projekt i kosztorys.  Wtedy dopiero klient  bez żadnych konsekwencji podejmuję decyzję.

Bez wątpienia system automatycznego nawadniania to najlepsze co możesz zrobić dla oszczędności czasu a przede wszystkim dla swojego ogrodu.

Facebook