Systemy nawadniania trawnika
Chyba każdy z nas decydujÄ…c siÄ™ na ogród chciaÅ‚by mieć gÄ™sty, intensywnie zielony trawnik oraz zdrowe roÅ›liny. Istnieje szereg zabiegów pielÄ™gnacyjnych, które majÄ… Nam w tym pomóc jednakże niezależnie od ich wykonania jeÅ›li nie dostarczymy roÅ›linom optymalnej racji wody to nie uzyskamy oczekiwanego efektu. W naszym klimacie istnieje konieczność regularnego podlewania nasadzeÅ„ roÅ›linnych jak i trawnika zwÅ‚aszcza podczas lata kiedy to bywajÄ… caÅ‚e upalne tygodnie bez wystÄ…pienia opadów. W zależnoÅ›ci od wystÄ™pujÄ…cego podÅ‚oża zapotrzebowanie traw na wodÄ™ bÄ™dzie siÄ™ różniÅ‚o. PodÅ‚oże gliniaste lepiej magazynuje wodÄ™ niż podÅ‚oże piaskowo – żwirowe. Z trawnika o takim podÅ‚ożu może wyparować w ciÄ…gu roku nawet 350 litrów wody z każdego metra kwadratowego. Jeżeli dysponujemy maÅ‚ym ogrodem , możemy zdecydować siÄ™ na rÄ™czne podlewanie za pomocÄ… węża jednakże jest to czynność pracochÅ‚onna wymagajÄ…ca wielkiej sumiennoÅ›ci od podlewajÄ…cego. Dodatkowo rÄ™czne podlewanie wiąże siÄ™ z dużymi stratami wody a także brakiem pewnoÅ›ci , iż trawnik zostaÅ‚ równomiernie podlany. Drugim nieco skuteczniejszym rozwiÄ…zaniem jest podlewanie za pomocÄ… zraszaczy rozmieszczonych na trawniku. W tym przypadku także należy pamiÄ™tać o tym żeby zabieg wykonywać regularnie,dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przemieszczania zraszaczy po obszarze naszego trawnika tak aby woda dotarÅ‚a do wszystkich rejonów trawnika. NajwiÄ™kszy problem pojawia siÄ™ jednak w momencie koniecznoÅ›ci wyjazdu kiedy kiedy to nasz trawnik musi radzić sobie sam – liczÄ…c na ”Å‚askÄ™ aury”. W przypadku wystÄ…pienia wysokich temperatur poÅ‚Ä…czonych z brakiem opadów taki kilu dniowy przestój może zniweczyć nasze kilkumiesiÄ™czne starania o piÄ™kny trawnik.
Najskuteczniejszym rozwiÄ…zaniem jest zamontowanie systemu automatycznego nawadniania. Istnieje wiele zalet pÅ‚ynÄ…cych z takiego rozwiÄ…zanie. Jak sama nazwa wskazuje system jest automatyczny (bezobsÅ‚ugowy), wymaga jedynie optymalnego skonfigurowania na etapie realizacji i ewentualnie późniejszych korekt w ustawieniach – sterowniki sÄ… zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne w obsÅ‚udze wiÄ™c każdy bez najmniejszych problemów bez trudu w krótkim czasie opanuje jego obsÅ‚ugÄ™.
Coraz popularniejsze stajÄ… siÄ™ sterowniki „wifi” jak chociażby Sterownik Hunter HC601iE który codziennie dostosowuje harmonogram nawadniania na podstawie lokalnych danych pogodowych. Umożliwia on monitorowanie przeszÅ‚ych, aktualnych oraz prognozowanych temperatur, opadów deszczu, wilgotnoÅ›ci i prÄ™dkoÅ›ci wiatru. CaÅ‚a obsÅ‚uga systemu odbywa siÄ™ za pomocÄ… aplikacji zainstalowanej na urzÄ…dzeniu przenoÅ›nym wyposażonym w system „Android” bÄ…dź dowolnym komputerze. DziÄ™ki temu nawet bÄ™dÄ…c poza domem nad tym co dzieje siÄ™ w naszym ogrodzie. Również w przypadku wystÄ…pienia awarii system wysyÅ‚a nam odpowiedniÄ… informacjÄ™. Brzmi to jak luksus jednakże kosz takiego sterownika to raptem Å›redniej klasy kosiarka z hipermarketu.
Do najważniejszych zalet systemów automatycznego nawadniania można zaliczyć:
- oszczędność czasu – dokładne ręczne podlewanie kilkuarowego trawnika może zając nawet kilka godzin, biorąc pod uwagę, iż czynność należałoby wykonywać regularnie, niejednokrotnie codziennie można zaoszczędzić bardzo dużo czasu
- znaczna oszczędność wody – badania wykazały, iż automatyczne nawadnianie pozwala zaoszczędzić do 50% wody w stosunku do podlewania ręcznego, dzieje się tak ponieważ automatyczne podlewania odbywa się w optymalnych godzinach (wczesny ranek), kiedy ziemia jest najmniej rozgrzana, co za tym idzie najmniej paruje.
- lepszy rozwój roślin poprzez zoptymalizowanie podlewanie – dostarczenie odpowiedniej racji wody w najlepszych godzinach
- system jest niewidoczny – dysze wysuwają się jedynie podczas podlewania – dzięki temu na trawniku nie mamy elementów takich jak węże które przeszkadzają np. podczas koszenia
- komfort podczas nieobecności właściciela – system potrafi na bieżąco analizować warunki pogodowe i dostarcza optymalne dawki wody.
Kolejnym pytaniem, które siÄ™ nasuwa jest cena takiego systemu – orientacyjne koszt wykonania systemu nawadniania zebrany z szacunkowych cen firm oferujÄ…cych swoje usÅ‚ugi w internecie wynosi:
Obszar do 500 m2: ok 12-21 zł za 1m2
Obszar 500 – 1000 m2: ok 9-14 zÅ‚ za 1m2
Obszar 1000 – 2000 m2: ok 7-10 zÅ‚ za 1m2
Obszar 2000 – 3000 m2: ok 6-8 zÅ‚ za 1m2
Tak duże widełki biorą się z powodu kilku czynników:
– parametry źródÅ‚a wody
– ukÅ‚ad dziaÅ‚ki ( Å‚atwiej nawodnić trawnik w prostokÄ…cie niż skomplikowane Å‚uczki i meandry oddzielajÄ…ce trawnik od rabat)
– zastosowanie poszczególnych elementów systemu (np. rodzaj sterownika)
OczywiÅ›cie firmy oferujÄ…ce swoje usÅ‚ugi w zakresie nawadniania walczÄ… ze sobÄ… cenÄ… – jednakże nie może odbywać siÄ™ to kosztem jakoÅ›ci usÅ‚ugi. Przed podjÄ™ciem ostatecznej decyzji czy wybierzemy tÄ… a nie innÄ… ofertÄ™ trzeba siÄ™ dobrze zastanowić. Firma powinna zawsze przedstawić kosztorysu i projekt ponieważ w swojej pracy zawodowej spotkaÅ‚em siÄ™ wielokrotnie z sytuacjÄ… gdzie zaproponowaÅ‚a bardzo atrakcyjnÄ… cenÄ™ a po przejrzeniu projektu okazywaÅ‚ o siÄ™, że zamiast koniecznych 35 zraszaczy projekt zawieraÅ‚ 25 i w konsekwencji zamiast pokrycia 70% wynosiÅ‚o ono 30%. W konsekwencji taki system niestety nie bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚ prawidÅ‚owo (skutecznie).
Nasza firma oferuje bezpłatną konsultacje u klienta. W kolejnym etapie przedstawiamy projekt i kosztorys. Wtedy dopiero klient bez żadnych konsekwencji podejmuję decyzję.
Bez wątpienia system automatycznego nawadniania to najlepsze co możesz zrobić dla oszczędności czasu a przede wszystkim dla swojego ogrodu.